Azure Space مایکروسافت ، رایانش ابری در فضا

Azure Space مایکروسافت ، رایانش ابری در فضا

Azure Space مایکروسافت

مایکروسافت پلتفرم Azure Space خود در زمینه رایانش ابری را به محصول Spaceborne Computer-2 ازشرکت هیولت-پکارد اینترپرایز متصل می کند. این خبر نویدبخش ارائه قابلیت‌های رایانش و هوش مصنوعی به ایستگاه فضایی بین‌المللی است.

Azure Space مایکروسافت

به‌گزارش ایتنا و به‌نقل از Space، گفته می‌شود که Spaceborne Computer-2 در ماه فوریه به فضا پرتاب خواهد شد. این کامپیوتر سوار بر کشتی باری Northrop Grumman Cygnus خواهد شد. همراه این کامپیوتر تعداد زیادی از دیگر تجهیزات، و غذا را برای فضانوردان اکسپدیشن ۶۴ ایستگاه تحویل می‌دهد. این محموله با یک موشک آنتارس از تأسیسات پرواز والوپس ناسا درجزیره والوپس ایالت ویرجینیا به فضا پرتاب می شود.

مأموریت Spaceborne Computer-2 می‌تواند دو یا سه سال طول بکشد. هنگامی که کامپیوتر در مدار قرار بگیرد ، محققان می‌توانند با استفاده از سامانه ابری آژور به پردازش فشرده بپردازند. همچنین نتایج را به‌دستگاه انتقال دهند. گفتنی است این رایانه بر اساس سامانه Edgeline Converged Edge HPE ساخته شده است. این سامانه برای کار در محیط‌های سخت و دشوار طراحی شده است.

این دو شرکت در بیانیه مطبوعاتی زمینه های همکاری مشترک را اعلام کردند. رشد گیاهان درفضا، مدل‌سازی طوفان‌های گرد وغبار روی زمین در جهت کمک به برنامه‌ریزی مأموریت مریخ از این جمله هستند. همینطور انجام تصویربرداری پزشکی از طریق سونوگرافی برای مراقبت‌های بهداشتی فضانوردان، از جمله زمینه‌های این همکاری مشترک هستند.

ماموریت Azure Space

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، به کامپیوترها این امکان را می‌دهند تا بر اساس داده‌هایی که دریافت می‌کنند، تصمیم بگیرند. و مهم‌ترین اطلاعات را در اختیار انسان قرار دهند. هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی همچنین می‌توانند وظایف تکراری داده‌ها را بر عهده بگیرند. به این ترتیب به‌ انسان ها اجازه می دهند روی کارهای مختلف تمرکز داشته باشد.

گفته می‌شود که این فناوری نویدبخش آینده‌ای روشن است اگرچه برخی نگران «جعبه سیاه» رایانه‌ها هستند. به‌این معنی که ممکن است معیار تصمیم‌گیری رایانه‌ها برای انسان چندان معلوم نباشد. اما از مزایای حضور در فضا می‌توان به صرفه‌جویی در وقت برای فضانوردان و کیهان‌نوردان اشاره کرد. برنامه کاری آنها بسیار فشرده است و البته تضمینی هم وجود ندارد که همیشه اینترنت پرسرعت در دسترسشان باشد.

در مستندات این نسخه آمده است: «دستاوردهای مشترک در Spaceborne Computer-2 به فضانوردان امکان تازه ای می‌دهد. زمان تأخیر و زمان انتظار مربوط به ارسال داده‌ها از زمین حذف می شود. همچنین ارسال داده ها به زمین از میان برداشته می شود. این تبادل اطلاعات برای طیف وسیعی از پروژه‌ها بصورت بلادرنگ اطلاعات کسب کنند».

تاریخچه پروژه

این پروژه جدید بر اساس آموزه‌هایی از یک دستگاه پیشین برای «اثبات مفهوم» با نام Spaceborne Computer گرفته شده است. این دستگاه در سال ۲۰۱۷ برای انجام یک مأموریت یک ساله به ایستگاه فضایی پرواز کرد. قرار بود در یک محیط سخت و طاقت‌فرسا با تابش زیاد و گرانش صفر، قابلیت‌اطمینان کامپیوترها را درفضا بررسی کند.

در ادامه این مستندات آمده است:

«هدف آزمایش این بود که آیا سرورهای مقرون‌به‌صرفه و تجاری خاص که در زمین استفاده می‌شوند، می‌توانند در برابر لرزش، تکان‌های شدید و حرکت موشک به‌سمت فضا مقاومت کنند یا نه»

این بیانیه می‌افزاید که مأموریت پیشین یک موفقیت بزرگ بوده است.

این مستندات همچنین اظهار می‌دارند:

«علاوه بر این، دستیابی به رایانش قابل‌اطمینان‌تر در ایستگاه فضایی، صرفاً نخستین گام ناسا برای حمایت از سفر فضایی انسان به ماه، مریخ و فراتر از آن است. در طی این مأموریت‌ها، ارتباطات قابل‌اعتماد یک نیاز حیاتی برای مأموریت به‌شمار می‌رود.»

از سوی دیگر، مایکروسافت و اسپیس‌ایکس سرگرم کار روی پروژه Azure Space هستند. این شرکت‌ها در ماه اکتبر اعلام کردند که مایکروسافت برای یک «مرکز داده ماژولار آژور» جدید، به شبکه ماهواره‌های استارلینک – که اتفاقاً سریعاً در حال رشد هستند – دسترسی خواهد داشت. چنین واحدی می‌تواند در هر مکانی (حتی در محیط‌های دوردست) مستقر شود تا به ایجاد اتصال از راه دور بپردازد و یا از اتصال موجود پشتیبانی به‌عمل بیاورد.

یک دیدگاه در “Azure Space مایکروسافت ، رایانش ابری در فضا”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.